...z deníku jedné kačerky...

Záhada mostního pilíře

13. června 2012 v 20:22 | tatokalan |  Co je nového
Včera se v médiích objevila zpráva o tom, že se pohřešovaný dvaatřicetiletý kačer nalezl mrtvý v Praze v mostním pilíři. Zpráva je to smutná a je škoda mladého života. Co mě ale příšerně vytáčí je to, jak hned všichni hanlivě mluví o geocachingu - nejen omezenci v diskuzích pod články, u těch se to nějak tak očekává, normální člověk většinou necítí potřebu vyblít svoje názory tímhle způsobem a v doprovodu mnoha sprostých slov a gramatických chyb. Ale "seriózní" reportéři, kteří v televizi při ohlašování této zprávy mají oči navrch hlavy, div vám nevlezou do obýváku, jaký že je to strašlivě nebezpečný sport, to je na mě fakt silné kafe. Kdo nějak pravidelně sleduje média, určitě si spočítá, kolikrát bylo o geocachingu psáno pochvalně. Jak je to zdraví prospěšné, jak to motivuje (mladé) lidi se hýbat, poznávat okolí, vyjet/vyjít si na výlet atd. No a najednou je tato aktivita to nejhorší, co může vůbec existovat, pozor, lidi, radši ať vaše děti sedí na tlustých zadnicích a hrajou šachy nebo snad i ty počítačové hry, jen ať proboha nelezou někam pro kešku!
A pozor - geocaching je teď v médiích opakovaně označován jako adrenalinový sport. Největší adrenalin, který jsme u toho zatím zažili, bylo vynoření se z polní cesty uprostřed letecké základny u Čáslavi, a to teda byl adrenalin jak stehno (vždyť ti vojáci měli bouchačky!!!). Jasně, existují adrenalinové kešky - horolezecké, potápěčské, nějaké jsou dokonce i na vrcholcích osmitisícovek, v Antarktidě... ale to jsou specifické věci. Ale, upřímně, jestliže nejsem horolezec, potápěč, polární badatel..., tak tam prostě nelezu a ty kešky nelovím. Ale nenadávám na lidi, kteří ty kešky udělali, že když tam polezu bez lana, tak se můžu zabít.
Tato keška prý byla umístěna v mostním pilíři - já ji neznám, nevím, o jakou šlo, takže nemůžu soudit. Dotyčný kačer ji ale prý měl ulovenou už před třemi roky, takže proč by tam lezl znovu. Navíc do jiného pilíře. Schovávat tam keš taky nemohl, protože geocaching má svá pravidla a tak blízko keše nemůže být umístěna jiná. V médiích se přiznává, že vlastně nikdo neví, proč tam lezl a jestli si svou smrt zavinil sám nebo ne. Ale hlavně, že už se pranýřuje geocaching. Nebudu soudit, jestli umisťování keší do mostních pilířů je nebo není dobrý nápad. Owneři jsou občas fakt dost velcí šílenci. Jenže kačeři, kteří keše hledají, jsou občas šílenci ještě větší. A tady se dostávám k tomu, co chci vlastně říct.
Owneři nikoho nenutí, abyste jejich keše lovili. Je jen a jen na vás, jakožto dospělém a svéprávném (a rozumném) kačerovi, abyste posoudili, na co máte a na co ne. Na co máte se svou fyzičkou, vybavením, případně bez vybavení. Pokud se začne obviňovat majitel keše, že při hledání tam někdo zůstal, je to stejný případ, jako bychom obvinili konstruktéry aut, ve kterých se zabíjejí lidi (a mnohem víc, než při jakýchkoli sportech a volnočasových aktivitách), stavitele rybníků, protože se v nich někdo utopí - chápete, jak je to absurdní? Prostě zodpovědnost je vždycky na vás, řidičích aut, koupajících se osobách... a kačerech. Chápu, že můžete být zaslepeni loveckou horečkou, já ji taky zažila, ale věřte, že ten bod za zmrzačení nebo život nestojí. Nikdy. A znovu musím zopakovat jedno ze základních pravidel geocachingu: Raději nechoďte na kešky sami, ale aspoň ve dvou. Nikdy nevíte, co se může stát a kdy budete potřebovat pomoc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sandrik Sandrik | 14. června 2012 v 21:03 | Reagovat

Napsala jsi to pěkně:) Fakt jsem zvědavý, jak se jeho smrt objasní.

2 tatokalan tatokalan | 14. června 2012 v 21:15 | Reagovat

[1]:to vsichni kaceri, ale otazka je, jestli se objasni, je v tom hodne zahad a teorii, ale oficialne je to jasny, ze... muze za to geocaching a je ve hvezdach, jestli se v tom policie bude hrabat dal nebo to proste takhle uzavrou... jemu uz to kazdopadne nepomuze, cetla jsem vcera cely forum ohledne patrani, co zorganizovali kaceri na geocaching.cz, a musim rict, ze je uzasny, jak se okamzite vsechno rozjelo a zkoordinovalo, zakonodarne a zachranarske organy by si z nich mohly vzit priklad

3 Babča Babča | 14. června 2012 v 22:06 | Reagovat

Jojo, geocaching je najednou nejhorší aktivita pod sluncem a na GPS by měl být koupěchtivý kačer podroben psychotestům a dokonce by snad měl mít cosi jako zbrojní pas! Bez komentáře, nebo bych zabloudila do nepublikovatelných výrazů...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama