...z deníku jedné kačerky...

Posázavskou stezkou

22. května 2010 v 16:33 | tatokalan |  Naše plány
Inspiraci k tomuto výletu jsem našla v březnovém čísle časopisu Turista. Počasí zatím ale kraji kolem řeky Sázavy příliš nepřeje, a tak zůstává u plánů.

Určitě znáte písničku Babička Mary, kde se zpívá o štěchovické laguně a pikovických rýžovištích zlata. Z těchto slov na nás dýchne romantika a ani nás nenapadne, že se nacházejí u nás, a dokonce ne moc daleko od Prahy.

Začátek tohoto putování je na železniční stanici Petrov u Prahy (z Kolína je spojení bez problémů, kdysi jsem ho absolvovala se skautským oddílem, když jsme pro děti připravili výpravu na Medník, vlakem je to s jedním přestupem kolem dvou hodin). Cesta povede po červené turistické značce přes Sázavu (možná počkáme na léto, abychom mohli mávat vodákům, teď by možná ta lávka byla pod vodou). Vést by nás měla přímo Posázavská stezka, vybudovaná hned po skončení první světové války tehdejším Klubem československých turistů. Na stezce se nachází mnoho vyhlídek, např. Klimentova a Raisova. Od listopadu 2009 jsou na stezce vybudována stanoviště naučné stezky. Jsou vhodná i pro děti, protože jsou pojata interaktivně a na některých z nich si děti mohou trochu pohrát.
Červená turistická značka vede až do Třebsína, kde je možné se dobře najíst v místní hospodě nebo navštívit vodníka. Pak zbývá vybrat si další cestu - buď po červené do Žampachu a dál do Kamenného Přívozu, nebo po zelené přes Medník zpátky do Petrova.

Na jaře je tato lokalita zajímavá hlavně výskytem vzácné a chráněné rostliny Erythronium dens-canis (kandík psí zub).
psi zub

Z hlediska kešek a turistických známek je to také celkem úrodná oblast, v Třebsíně prodávají TZ č. 1529 - Smetanova vyhlídka (měli by ji mít v již zmíněné hospodě), v Pikovicích TZ č. 131 - Pikovice pod Medníkem (opět v restauraci) a v Kamenném Přívoze TZ č. 597 - Kamenný Přívoz (jak jinak než v restauraci).

Kešky na cestě č. 1 (Petrov - Třebsín - Pikovice - Medník - Petrov)
1) Babička Mary (multi)
2) Naučná stezka Medník (multi)
3) Pikovický blues (trad)
4) Skrytá vyhlídka (trad)
5) Pikovická střelnice (trad)
6) Medník (trad)

Kešky na cestě č. 2 (Petrov - Třebsín - Žampach - Kamenný Přívoz)
1) Babička Mary (multi)
2) Naučná stezka Medník (multi, aspoň část)
3) Pikovický blues (trad)
4) Skrytá vyhlídka (trad)
5) Výhled na viadukt (trad)
6) D3 most přes Sázavu (trad)
7) Bady a Sára (trad)
8) Přívozské pomníky (multi)
stezka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tatokalan tatokalan | 5. července 2010 v 10:01 | Reagovat

Tak jsme se sem nakonec dostali, ale kvuli hodne horkemu pocasi jsme toho moc neudelali. Vyrazili jsme podle puvodniho planu, ale pak pokracovali naucnou stezkou na vrchol Medniku, po ceste jsme ulovili Pikovicky blues, na Medniku se zapsali do vrcholove knizky a ulovili si tamni tradicionalku, a pak dodelali celou naucnou stezku, abychom si mohli ulovit multinu. Naucna stezka je opravdu pekna, jen sprejeri, kteri pocmarali prvni tabuli u nadrazi v Petrove, by zaslouzili nakopat nekam. Radost z vyletu nam trochu pokazila pani na kolinskem nadrazi, ktera nam napocitala listek o 110 korun vic, protoze ji tam naskocilo spojeni pres Cercany, a my to bohuzel zjistili az v osobaku z Prahy...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama