...z deníku jedné kačerky...

Květen 2010

Posázavskou stezkou

22. května 2010 v 16:33 | tatokalan |  Naše plány
Inspiraci k tomuto výletu jsem našla v březnovém čísle časopisu Turista. Počasí zatím ale kraji kolem řeky Sázavy příliš nepřeje, a tak zůstává u plánů.

Určitě znáte písničku Babička Mary, kde se zpívá o štěchovické laguně a pikovických rýžovištích zlata. Z těchto slov na nás dýchne romantika a ani nás nenapadne, že se nacházejí u nás, a dokonce ne moc daleko od Prahy.

Začátek tohoto putování je na železniční stanici Petrov u Prahy (z Kolína je spojení bez problémů, kdysi jsem ho absolvovala se skautským oddílem, když jsme pro děti připravili výpravu na Medník, vlakem je to s jedním přestupem kolem dvou hodin). Cesta povede po červené turistické značce přes Sázavu (možná počkáme na léto, abychom mohli mávat vodákům, teď by možná ta lávka byla pod vodou). Vést by nás měla přímo Posázavská stezka, vybudovaná hned po skončení první světové války tehdejším Klubem československých turistů. Na stezce se nachází mnoho vyhlídek, např. Klimentova a Raisova. Od listopadu 2009 jsou na stezce vybudována stanoviště naučné stezky. Jsou vhodná i pro děti, protože jsou pojata interaktivně a na některých z nich si děti mohou trochu pohrát.
Červená turistická značka vede až do Třebsína, kde je možné se dobře najíst v místní hospodě nebo navštívit vodníka. Pak zbývá vybrat si další cestu - buď po červené do Žampachu a dál do Kamenného Přívozu, nebo po zelené přes Medník zpátky do Petrova.

Na jaře je tato lokalita zajímavá hlavně výskytem vzácné a chráněné rostliny Erythronium dens-canis (kandík psí zub).
psi zub

Z hlediska kešek a turistických známek je to také celkem úrodná oblast, v Třebsíně prodávají TZ č. 1529 - Smetanova vyhlídka (měli by ji mít v již zmíněné hospodě), v Pikovicích TZ č. 131 - Pikovice pod Medníkem (opět v restauraci) a v Kamenném Přívoze TZ č. 597 - Kamenný Přívoz (jak jinak než v restauraci).

Kešky na cestě č. 1 (Petrov - Třebsín - Pikovice - Medník - Petrov)
1) Babička Mary (multi)
2) Naučná stezka Medník (multi)
3) Pikovický blues (trad)
4) Skrytá vyhlídka (trad)
5) Pikovická střelnice (trad)
6) Medník (trad)

Kešky na cestě č. 2 (Petrov - Třebsín - Žampach - Kamenný Přívoz)
1) Babička Mary (multi)
2) Naučná stezka Medník (multi, aspoň část)
3) Pikovický blues (trad)
4) Skrytá vyhlídka (trad)
5) Výhled na viadukt (trad)
6) D3 most přes Sázavu (trad)
7) Bady a Sára (trad)
8) Přívozské pomníky (multi)
stezka

Nejznámější pohádková místa křížem krážem po Česku

21. května 2010 v 19:27 | tatokalan |  Zajímavé knihy
Vydejte se po stopách českých pohádek a filmů pro děti! Zavedou vás tam, kde chtěla princezna Krasomila po králi Miroslavovi zavázat střevíček nebo tam, kde se Bimbác ze Tří veteránů zamiloval do krásné princezny. Nechte se inspirovat 30 tipy na výlety po nejznámějších pohádkových místech, která znáte z televizní obrazovky, a staňte se na chvíli filmovou hvězdou.

Zlatovláska; Princ Bajaja; Lišáci, Myšáci a Šibeničák; Krakonoš a lyžníci; Princ a Večernice; Páni kluci; Třetí princ; Princezna se zlatou hvězdou; Malá mořská víla; Tři veteráni; S čerty nejsou žerty; Panna a netvor; Šest medvědů s Cibulkou; Anděl Páně; Od zítřka nečaruji; Tři oříšky pro Popelku; Lotrando a Zubejda; Zlatovláska; Byl jednou jeden král; Pyšná princezna; Princezna ze mlejna; Honza málem králem; Přijela k nám pouť; Jak se budí princezny; Z pekla štěstí; O princezně Jasněnce a létajícím ševci; O statečném kováři; Nesmrtelná teta

Autor: Radek Laudin
Vydavatel: Nakladatelství FRAGMENT; Praha 2010
ISBN: 978-80-253-0973-5
Cena: 229,-
pohadky

Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku

21. května 2010 v 19:18 | tatokalan |  Zajímavé knihy
Vydejte se po stopách českého filmu!
Zajímá vás, kde se natáčely nejznámější české filmy a pohádky? Tipy na výlety vás zavedou na místa, kde se točily pohádky Popelka nebo Pyšná princezna. Povedou vás tam, kde se kochal doktor ve filmu Vesničko má středisková, nebo se můžete vykoupat v rybníce pod skalou jako malý Vašek z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Nechte se inspirovat 30 tipy na výlety po nejznámějších filmových místech. Navštivte místa, která znáte z televizní obrazovky a staňte se pro jednou filmovou hvězdou.

Vesničko má středisková; Vrchní, prchni!; Ostře sledované vlaky; Rozmarné léto; S tebou mě baví svět; Pyšná princezna; Postřižiny; Marečku, podejte mi pero!; Tři oříšky pro Popelku; Všichni dobří rodáci, Pod jezevčí skálou/Na pytlácké stezce/Za trnkovým keřem; Hoří, má panenko; Páni kluci; Ecce homo Homolka/Hogo fogo Homolka/Homolka a tobolka; Léto s kovbojem; Ať žijí duchové; Dívka na koštěti; Na samotě u lesa; Šíleně smutná princezna; Arabela; Chalupáři; Návštěvníci; Obušku, z pytle ven!; Starci na chmelu; Nemocnice na kraji města; Jak vytrhnout velrybě stoličku/Jak dostat tatínka do polepšovny; Dobrý voják Švejk/Poslušně hlásím; Slavnosti sněženek; Synové a dcery Jakuba skláře; 30 případů majora Zemana - Studna

Autor: Radek Laudin
Vydavatel: Nakladatelství FRAGMENT; Praha 2009
ISBN: 978-80-253-0578-2
Cena: 229,-
filmy

Za strašidly po Praze

21. května 2010 v 19:08 | tatokalan |  Zajímavé knihy
Po hradech, zámcích, lesích a skalách vám ve čtvrtém volném pokračování našich netradičních rodinných výletů posíláme "strašidelnou" pozvánku tentokrát do Prahy. Vybírat bylo rozhodně z čeho - vždyť duchové, přízraky, kostlivci, čerti a bůhvíjaké nadpřirozené bytosti tu na nás číhají takřka za každým rohem. Abychom snad na některou z nich nezapomněli, předkládáme vám jich tentokrát dvojnásobnou porci. Již tradičně k pověstem a popisům výletů přidáváme něco navíc - soubor praktických informací, mozaiku zajímavostí, výtvarně pojatou mapku trasy a na závěr i výřezy z map. Trasy, vedoucí po ulicích města, jsou většinou kratší a dají se vzájemně spojovat a kombinovat. To byl také hlavní důvod, proč jsme tentokrát výlety neřadili abecedně, ale lokálně - nejprve vám představujeme čtyři historická pražská města, kde se možnost vzájemných kombinací přímo nabízí, následují trasy po okrajových čtvrtích a okolí Prahy. Pro snazší hledání odlišujeme tyto části barevnými kódy a doplňujeme je čísly, odkazujícími na odpovídající mapový výřez, u výtvarných mapek označujeme kroužkem začátek cesty a šipkou její směr. Mezi "Důležitými informacemi" najdete dobré tipy, které vám pomohou se orientovat v širokém výběru, jaký milionové město nabízí. Takže - strašení zdar!"

- Sto tipů na výlety pro rodiče i děti - program na celý rok. Víte, kudy chodil kat Mydlář, kde straší vdova se zlaťákem na čele či duch loupeživého Švéda a odkud je Praha nejkrásnější? Vydejte se za dobrodružstvím.
- Turistická mapa ke každému výletu.
- Barevné fotografie, obrázky pohádkových bytostí i jednotlivých tras.
- Doprava, restaurace, otvírací doby a mnoho dalších dobrých rad k příjemnému putování.

Autoři: Petr David, Vladimír Soukup
Vydavatel: Euromedia Group, k.s. - Ikar; Praha 2008
Počet stran: 464
ISBN: 978-80-249-1066-6
Cena: 399,-
Praha

Brouk s baťůžkem

21. května 2010 v 18:48 | tatokalan |  Historie a zajímavosti
Naprostá novinka v geocachingu! Speciální travel bug, který se dá uchytit na standardní filmovku (není v dodávce, ale myslím, že sehnat ji není takový problém). Perfektní řešení pro předměty, které se nedají moc dobře provrtat a uchytit na klasickou "psí známku", nebo chcete-li připojit papír s popisem mise. Celá ta legrace vyjde na necelých 10 dolarů, ovšem je otázka, jestli se dá sehnat taky u nás.
batuzkar

Květen 2010

9. května 2010 v 13:21 | tatokalan |  Co je nového
Tak jsme se konečně zase vyplácali na nějaké keškování, ze včerejšího výletu do Pardubic jsme bohatší nejen o tři tradicionálky, ale ještě i o tři TZ a tři TV.

Turistické známky:
- č. 279 - Zámek Pardubice
- č. 1060 - Pardubice, Zelená brána
- č. 1435 - Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích

Turistické vizitky:
- č.640 - Zámek Pardubice
- č. 641 - Zelená brána
- č. 642 - Pardubice


O víkendu (15.-16.5.) jsme honili kešky s Ryšavci a Goldarem (kačerem-nováčkem). Protáhli jsme je i po nějakých keškách, které jsme už měli, svezli jsme se vláčkem (Kolínská řepařská drážka), udělali si oheň na oblíbeném místě u Labe a znovu navštívili Bašteckou čarodějnici (tentokrát jsme si zapomněli doma baterky, tak to byla docela legrace).
Máme i novou TZ, č. 1692 - Kolínská řepařská drážka.