...z deníku jedné kačerky...

Duben 2010

Hurá! Konečně máme razítko!

30. dubna 2010 v 18:03 | tatokalan |  Co je nového
Jo, je to tak. Konečně po roce a půl, kdy provozujeme geocaching, máme vlastní razítko. Všechno spískala mamka, když nám chtěla udělat velikonoční překvapení a nechala nám udělat razítko. Návrh už jsme měli schválený dlouho, ale pořád nějak nebyl čas dát to do počítače a uvést do konečné podoby. Takže mamka se toho chopila. Jenže v copy centru, kde to nechala dělat, nebyli asi příliš chápaví, když zakázku zadávala, a razítko mělo 4cm v průměru! No ukažte mi logbook, do kterého se vejde. Nevím, kolik z těch asi 15 tisíc keší v naší republice má takový obr notýsek. Nastala tedy etapa druhá, nechat razítko předělat na menší. Dohodli jsme se na dvou centimetrech. Fajn, všechno se zdálo dobré, než nám oznámili, že na příslušně malé kulaté razítko budeme asi týden čekat, protože se musí objednat. Po týdnu čekání objednané razítko ještě stále nedorazilo, takže se čekalo dál. Až dneska při obědě mamku honil sem a tam zvonící mobil, než z něj vymlátila hovor z copy centra, že razítko je konečně na světě. Hned po obědě pro něj jela a teď jsme konečně pyšnými majiteli roztomilého malého kulatého razítka, na kterém je... ale víte co, počkejte si na foto prvního použití v praxi :)

Havířský kostelík (GC10HWW)

29. dubna 2010 v 20:32 | tatokalan |  Naše úlovky
Havířský kostelík stojí na místě, kde bylo r. 1496 popraveno 10 nevinných vůdců vzbouřených kutnohorských havířů. Na památku této smutné události zde byla již r. 1516 postavena dřevěná kaple, nahrazena v polovině 17. stol. kamennou stavbou. Dnešní podoba kostelíka v novogotickém stylu je výsledkem přestavby z r. 1896. Autorem plastik na průčelí je sochař Bohuslav Schnirch.
Nedaleko je studna - zaniklý pramen železité vody.
kostelik

studna

Lázeňská procházka (GCH2CB)

29. dubna 2010 v 20:26 | tatokalan |  Naše úlovky
Tato keška byl náš první pokus o multikeš - a hned úspěšný. Úkoly se odehrávaly v lázeňském parku a na náměstí, cílem bylo získat čísla, dosadit je do vzorce a vypočítat souřadnice. Keška nás tak provedla po nejznámějších a nejhezčích místech v Poděbradech.

Poděbrady
190 metrů nad mořem, 13 400 obyvatel. Původní osada, jménem Pode brody, vznikla v blízkosti brodu přes Labe. V druhé polovině 13. stol. získal Poděbrady český král Přemysl Otakar II., který v letech 1262-1268 zbudoval na strategickém místě nad řekou kamenný hrad. Ten byl v pozdějších dobách a po četných úpravách přebudován na zámek.
Největšího rozkvětu doznalo panství za pánů z Kunštátu. Významnou osobností tohoto rodu byl Jiří z Poděbrad, který byl v r. 1458 zvolen českým králem (a do smrti se, chudák, nezbavil nařčení z otrávení Ladislava Pohrobka).
V r. 1472 byly Poděbrady povýšeny na město a obdržely čestná práva a městský znak.

Lázeňský park a Kolonáda
Na levé straně pod kovovým altánem bývalo zřídlo Eliška. Za ním se nachází budova Kolonády s koncertním pavilonem, lázeňskou jídelnou a kavárnou. Naproti jsou Letní lázně, skrývající v sobě nejstarší lázeňskou budovu z r. 1908.
Vysoká budova za křižovatkou naproti květinovým hodinám patří nejvýznamnějšímu lázeňskému ústavu "Libenský", který byl pojmenován podle významného kardiologa prof. Václava Libenského, jenž zde působil od r. 1926. Za ústavem se nachází hotel Bellevue a další lázeňské domy.
Nalevo, těsně před nádražím, vyvěrá minerální pramen Trnka.
Park je osázen zajímavými dřevinami a doplněn řadou uměleckých plastik.
park

Duben 2010

25. dubna 2010 v 23:26 | tatokalan |  Co je nového
V dubnu jsme - ostudy - byli na keškách jen jednou. První víkend byly Velikonoce, které se u nás hodně slaví, druhý víkend jsme byli s Ryšavci a dalšími kamarády na Matějské, kde jsme se marně snažili o jednu keš, ale nemohli jsme pořád vykoumat ani přibližné umístění. Konečně 17. dubna nás krásné počasí vylákalo ven, ale protože trpím alergií, rozhodli jsme se jen pro procházku kolem Kolína. Padlo na ní 5 kešek a nachodili jsme kolem 15 km. Včera jsem byla s mamkou na srazu s kamarádkami v Praze, GPS jsem sice s sebou měla, ale na kešky nedošlo. A další víkend to taky nevidím moc růžově, ještě pořád se vzpamatovávám z nadýchaných pylů a dalších fujtajblíků z předchozího keškování :(