...z deníku jedné kačerky...

Základní pojmy a typy keší

13. března 2010 v 23:25 | tatokalan |  Užitečné informace
Při geocachingu člověk narazí na spoustu různých termínů, které vypadají dost odborně. Tak třeba samotný geocaching (je to anglické slovíčko, které se čte přibližně jako "džeokešink" nebo "džiokešink"). Z tohoto slova se dále odvozují další, např. geocacher ("džeokešer/džiokešer) nebo jenom cacher ("kešer"), a geocache ("džeokeš/džiokeš") nebo jenom cache ("keš"). Zatímco geocaching je název samotné aktivity, geocacher/cacher je označení pro osobu, která se geocachingem zabývá, a geocache/cache pak pro to, co dotyčná osoba hledá.
V české komunitě zdomácněla slova keškování pro aktivitu, kačer/kačerka pro osobu a keš/keška pro skrýš. Lidem, kteří se keškováním nezabývají, se říká muggles ("maglz"), česky mudlové - podle knih o Harry Potterovi. Na mudly si musí kačer dát pozor, protože kdyby se o keši dozvěděli, tak by ji mohli vykrást (vymudlit) nebo rovnou ukrást a ostatní kačeři by měli po legraci :(

U nás nejběžnější typy keší jsou:

Traditional Cache (tradiční, tradička): u tohoto typu keší jsou známy souřadnice, kačer jde a na uvedených souřadnicích krabičku najde. Tento typ se používá většinou, chce-li autor upozornit na jediné pozoruhodné místo a nemá dostatek míst pro vytvoření multi-keše (ať už z důvodu, že v dotyčné lokalitě takových míst víc není, nebo proto, že už mají své vlastní keše). Je to nejjednodušší typ keše a na hledání většinou nejrychlejší.


Multi-Cache (multina): tady je to komplikovanější, souřadnice ukazují pouze na první zastávku, potažmo na místo, kde je možné zaparkovat auto. Celá keška tvoří většinou okruh, ať už městem, nebo naučnou stezkou či jinými místními zajímavostmi. Na každé zastávce je nutné zjistit různé informace (indicie), a pak dopočítat souřadnice konečné (finální) kešky. Někdy se na další zastávce nalezne keška s pokyny, jak dál, nebo je nutné souřadnice každé další zastávky dopočítat. Některé multiny mají třeba jen dvě zastávky - první a finální - jiné tvoří třeba 10 zastávek.


Unknown Cache (mystery, mysterka): většinou se jedná o kešku, kde je potřeba rozluštit nějakou šifru, najít nějaké informace či něco spočítat. Skoro vždycky se dá vyluštit v teple domova, hodně autorů nabízí i jednoduché ověření správnosti souřadnic, abyste se v terénu zbytečně netrápili. Mysterky zpravidla nebývají jednoduché a s jejich řešením se někdy potrápíte pěkně dlouho.


Event Cache (eventovka): jedná se o dočasnou keš, pro jejíž uznání se musíte zúčastnit daného "eventu" - někdy se jedná jen o setkání v určené hospůdce, jindy se společně jde na nějakou zajímavou prohlídku něčeho nebo se zorganizuje nějaká pomoc (např. uklízení určitého místa). Kačeři si vždycky užijí legraci, podělí se o své keškovací zážitky, ukazují se fotky, TB, GC...


Earth Cache: cílem této kešky je upozornit na nějaký zajímavý geologický útvar nebo místo. Pro její uznání je potřeba buď se vyfotografovat na určeném místě, nebo zjistit z informací na daném místě různé údaje o onom objektu a vše potom zaslat e-mailem autorovi keše. Většinou tady krabičku nenajdete, nikdo nechce riskovat ničení vzácné památky méně ohleduplnými kačery (kteří jsou někdy schopni vyrazit na kešky i s lopatou).


Virtual Cache: tento typ keše už se nezakládá, nevím, proč, možným důvodem by mohla být vysoká zneužitelnost. K jejímu uznání se totiž musíte vyfotit na určeném místě, většinou u nějaké dobře známé památky. A v době počítačů a grafických programů není problém si fotku dané památky najít na internetu a provést šikovnou fotomontáž a kdo pak dokáže, jestli jste tam skutečně byli?


Webcam Cache: také už se nově nezakládají, jde o to, že se potřebujete dostat na určené místo do hledáčku web kamery, a pak zavolat příteli na telefonu, že vám má uložit snímek. Většinou ještě do web kamery musíte jako poznávací znamení dělat všelijaké "opičky". Nejlepší je, když kamera zrovna nefunguje, a že je to relativně častý případ!


Wherigo Cache (wherigovka, WIG): celkem nový typ keší, název je z anglického Where I Go (kam jdu)? Jedná se o zjednodušenou počítačovou hru v reálném prostředí a zatím ji moc přístrojů nepodporuje. Do GPS nebo jiného přístroje si stáhnete tzv. cartridge, na určeném místě ji spustíte, a pak už se jen řídíte pokyny na přístroji, cestou plníte různé úkoly atd. Na konci cesty na vás většinou čeká keška a váš přístroj vám ještě vygeneruje kód, který zašlete autorovi jako důkaz, že jste hru skutečně dohráli.

Toto byly pouze nejběžnější typy keší, existují ještě další, ale s těmi se setkáte spíš v zahraničí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama