...z deníku jedné kačerky...

O broucích a mincích

13. března 2010 v 22:49 | tatokalan |  Užitečné informace
V předchozím příspěvku jsem slíbila, že napíšu o tom, co je travel bug a geocoin. Jedná se o tzv. trackovatelné předměty, to znamená, že mají své unikátní číslo, pod kterým se dají nalézt informace o jejich aktuální poloze. Smyslem těchto předmětů je cestovat z místa na místo a mít "v nohách" co nejvíc kilometrů. Někdy jim jejich majitelé dají určitý cíl a geocacheři se potom snaží tento cíl splnit. Bohužel, někdy se také ztratí - i mezi geocachery jsou nepoctivci :(
Jaký je vlastně mezi těmito předměty rozdíl?

Travel bug (TB) je libovolná věc (přívěšek, hračka apod.) doplněná o kovový identifikační štítek - tzv. psí známku.

Geocoin (GC) má podobu mince, většinou má z každé strany jiný obrázek, nápis apod.

Obecně platí, že tyto trackovatelné předměty byste u sebe neměli mít déle než 14 dní a vždy byste je měli co nejdříve zalogovat na geocaching.com, aby jejich majitel věděl, kde se právě nacházejí a neměl strach, že o ně přišel, když potom další cacheři píšou ke skrýši, že už tam TB/GC nenašli a nebyl by ještě zalogovaný na internetu jako vyzvednutý. Některé TB/GC jsou totiž opravdové skvosty a byla by škoda o ně přijít (a nejsou zrovna levné, psí známka stojí cca 120 korun, ale některé opravdu krásné mince přijdou třeba na 500,-).

Pak se ještě mohou objevit tzv. CWG (Czech Wood Geocoin), což jsou v podstatě takové vizitky cacherů. Jedná se o českou raritu a mají podobu dřevěného kolečka, na kterém je vypálené logo cachera/týmu a na druhé straně logo geocachingu a nápis Czech Wood Geocoin. Tyto mince můžete sbírat, ty se dál neposílají.

Tohle byl první TB, který jsme našli, byl poměrně "mladý", protože byl zaregistrován v srpnu 2008 a my ho našli hned v září, proto měl nacestováno teprve necelých 200 km. Jeho cílem bylo cestovat po místech, která jsou v lese nebo u vody, neměl moc rád obydlená místa. My jsme ho našli v kešce na Bedřichově u Nové Vsi u Kolína a vypustili jsme ho do kešky v Kladrubech nad Labem, kde měl výhled na hřebčín a pasoucí se koně.
Dnes už má žabák nacestováno mnohem víc a zrovna se nachází v Britské Kolumbii, tak uvidíme, kdy se zase podívá k nám do Čech :)Asi nejkrásnější GC, který se nám dostal do rukou, objevili jsme ho v Kutné Hoře. Tehdy měl nacestováno jen 62 km, v současnosti je po ujetí 450 km ztracen kdesi v Bavorsku, zřejmě ukradený :( Ale třeba se ještě objeví, v průběhu našeho keškování se také ztratily dva předměty, které se později zase někde vynořily, tak snad... tohoto GC by byla opravdu škoda. Tedy, ne že by nebyla škoda každého předmětu, většinou k nim jejich majitelé mají nějaký vztah, ať se jedná o obyčejný přívěsek nebo luxusně vypadající GC.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kiki kiki | Web | 13. března 2010 v 22:56 | Reagovat

Pěkný

2 NiKKi NiKKi | Web | 13. března 2010 v 22:59 | Reagovat

zaujímavý blog;)

3 tatokalan tatokalan | 13. března 2010 v 23:28 | Reagovat

lol, díky :)) tak tohle je fakt rarita, sotva začnu psát blog, tak už ho někdo objeví, čte a komentuje :D Postupně toho tady bude samozřejmě víc, tak se přijďte zase podívat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama